Mokré vs suché krmivo pre psov. Čo je lepšie?

Výživa vášho psa alebo mačky je dôležitá pre zdravý a šťastný život. Odborníci s Ani-petu vám pomôžu, aby vám uľahčili výber správneho krmiva na základe plemena, veku a zdravotného stavu. 

 

Suchá vs mokrá strava pre psov a jej výhody a nevýhodyNeviete sa rozhodnúť akým druhom mäsa budete kŕmiť vášho domáceho spoločníka? S tuniakom alebo morčacím? S jahňacím alebo hovädzím mäsom? Podávať mu mokrú, polovhlhkú alebo suchú stravu? Môže to byť mätúce, ale nie je to tak zložité, ako to vyzerá. Niektorí chovatelia sa rozhodujú čím budú kŕmiť svojho domáceho miláčika na základe predchádzajúcej skúsenosti s domácimi miláčikmi, niektorí sa rozhodujú na základe toho, čo im poradia priatelia a iní na základe toho čo im odporučil predchádzajúci majiteľ.  Niekedy im môže poradiť aj veterinár, keď diagnostikuje nejaký možný zdravotný problém. No a nakoniec je tu vplyv stoviek televíznych a mediálnych reklám, ktoré tvrdia, že práve tieto produkty v reklame sú tej najvyššej kvality.Takže, ktoré krmivo si vybrať?

Poďme sa pustiť do tejto témy, aby ste si mohli urobiť kvalifikované rozhodnutie pre výber krmiva pre vášho domáceho miláčika.

1. Klady a zápory krmiva.

Mokrá strava pre psov a jej výhodyMokré krmivo pre domáce zvieratá:

Nie všetky zvieratá pijú dostatok vody ako by mali. Teda presnejšie nemajú správny pitný režim. Mokré krmivo môže byť dobrým zdrojom hydratácie, ak vaše zviera je typom, ktorý sa zdráha piť dostatočné množstvo vody. Mokrá strava je vhodnou voľbou pri obličkových problémoch, či pri častej tvorbe močových kameňov.  Staršie jedince, ktorým sa stratili niektorý zo svojich čuchových zmyslov, môžu mať väčšiu tendenciu k žravosti krmiva, ktoré má bohatšiu vôňu a chuť. Mokrá strava je tiež vhodnou voľbou aj pre psov s chýbajúcimi zubami alebo zle zarovnanými čeľusťami.

Existuje ale aj niekoľko nevýhod pri kŕmení s mokrou stravou. Niektoré zvieratá budú robiť väčší neporiadok, keď  z misky berú mokrú stravu. Avšak najdôležitejšie je venovať zvýšenú pozornosť možných problémov so zubami, pretože bude potrebné zvýšiť dentálnymi pochutinami starostlivosť o chrup. Mokrá strava, akonáhle sa otvorí stráca trvanlivosť. Je potrebné uskladňovať v chlade a  aj to len krátkodobo. V niektorých prípadoch, mokré krmivo nie je až  tak hospodárne ako suché krmivo. V závislosti na kvalite (ak budete chcieť vybrať to najlepšie), mokré krmivo môže byť drahšie než suché krmivo  a je potrebné kúpiť ho v menších množstvách než suché granule.

Suchá strava pre psov a jej výhody


 

Suchá strava pre domáce zvieratá:
Najvhodnejší typ krmiva vhodného na dlhšie a bezpečné skladovanie sú suché granule. Krmivo je možné nechať v miske dlhšie a domáce zvieratko ho môže prijímať vlastným tempom bez obáv k znehodnoteniu. V skutočnosti mnoho majiteľov domácich zvierat ocenia pohodlie plnenia misky s dostatkom jedla na kŕmenie maznáčika po celý deň ak nie dní.

Suchá strava je  jednoduchšia na skladovanie - veľký plastový kôš s tesným vekom je zvyčajne dostatočná ochrana na to, aby granule ostali čerstvé a bezpečne chránené pred hmyzom a hlodavcami. Sú ekonomicky rentabilné, pri kŕmení viacerých domácich maznáčikov a môžu byť tiež použité ako efektívny tréning pri dentálnej ochrane. Samozrejme, suchá strava neposkytuje toľko vlhkosti ako mokrá strava a preto je nutné zabezpečiť dostatok čerstvej vody. Konečné rozhodnutie by teda malo zahŕňať krmivo, ktoré spĺňa požiadavky na výživu vášho domáceho maznáčika a ktorý zodpovedá vášmu životnému štýlu. Porozprávajte sa so svojím veterinárom, ak máte nejaké obavy, pretože existujú rôzne druhy stravy pre dané plemeno a vek vášho zvieraťa.